MILYEN RAGSZALAGOT HASZNÁLJAK?
Segítünk a választásban, hogy a megfelelő ragszalagot használd csomagoláshoz. Olvasd el cikkünket!
A csomagolószalagok mustrája
Bármilyen egyszerűnek is tűnik a csomagolószalagok funkciója, sokkal nagyobb szerepük van, mint ahogy azt elsőre gondolnád. Abban az esetben ugyanis, ha rosszul választod meg őket, az nem csak nehezebbé, hanem költségesebbé is teheti a csomagküldési folyamatot. Ráadásul még a vásárlói élményt is ronthatja, ezáltal pedig jelentős hatással lehet az egész vállalkozásra.
A következőkben egyesével megvizsgáljuk a csomagolószalagok különféle típusait, és megnézzük, hogy mely előnyökkel és hátrányokkal járhat a választásuk.
A csomagolószalagok típusai
Kezdjük először is a biorientált polipropilén, vagy röviden BOPP csomagolószalagokkal! Ezeknek az előnyei közé sorolható a kiváló szakítószilárdság, a jó rugalmasság, a rendkívüli tartósság, és nem utolsó sorban a kedvező ár. A hátrányuk viszont, hogy a használatukkal nagy mennyiségű hulladék termelődik.
Aztán folytassuk a sort a rendkívül erős polivinil-kloridból készült PVC csomagolószalagokkal, amelyek a nagyobb súlyú csomagoknál jöhetnek számításba! A vásárlóink egyik nagy kedvence a színátmenetes, 48 mm széles ragszalag.
A népszerűségük azonban nem csupán a strapabíróságuknak köszönhető, hanem az is mellettük szól, hogy jól nyújthatók, sőt a vegyszereknek és az időjárásnak is ellenállnak. Egyetlen negatívumként talán az róható fel, hogy készítésükhöz nagyon sok energiát használnak fel, és nehéz őket újrahasznosítani.
De nem mehetünk el szó nélkül a papír csomagolószalagok mellett sem, amelyek ugyan kevésbé képesek ellenállni az extrém hőmérséklettel és nedvességgel szemben, de a cégek mégis előszeretettel választják őket, mivel az utóbbi évtizedekben a környezettudatosság a gazdaság szinte minden területén előtérbe került, köztük a csomagolástechnikai megoldásokban is.
Ha bővebben is érdekel ez a téma, akkor javasoljuk, hogy olvasd el a környezetbarát csomagolóanyagokról szóló bejegyzésünket.
A szálerősített csomagolószalagok sem maradhatnak ki a felsorolásból
Bár a szálerősített csomagolószalagok jellemzően drágábbak a többi típusnál, de ezt a hátrányt jelentősen kompenzálja az, hogy bármilyen csomagolási feladatot képesek ellátni. Üvegszálból vagy poliészterből készült szálakkal vannak ugyanis megerősítve, amelynek köszönhetően különösen ellenállóak.
Az sem mindegy azonban, milyen ragasztót használunk a csomagolószalagokhoz, hiszen ez is befolyásolja, hogyan és miként fogjuk őket felhasználni. Nézzük, milyen ragasztók léteznek!
A csomagolószalagok ragasztói
Bár az akril alapú ragasztószalagok nem mindig biztosítanak azonnali tapadást, ami megnehezítheti a kézi alkalmazást, ennek ellenére mégis a legelterjedtebb ragszalagok közé tartoznak. Mindez pedig leginkább annak köszönhető, hogy hosszan tartó tapadás és az UV-sugárzásnak, illetve az időjárás viszontagságainak való erős ellenálló képesség jellemzi őket.
De rajtuk kívül az oldószer alapú ragasztóval ellátott szalagok is igazán nagy népszerűségnek örvendenek, még annak ellenére is, hogy a szaguk gyakran elég erős, ami kellemetlen hatást kelthet a felhasználás közben. Mindez azonban eltörpül a gyors és erős tapadási képességük mellett, ami mind a kézi, mind a gépi felhasználás esetén megkönnyíti a munkát.
Végül, de nem utolsósorban ott vannak még a hotmelt ragasztóval ellátott csomagolószalagok is, amelyek amellett, hogy azonnali és rendkívül erős tapadást biztosítanak, jóval kevésbé hajlamosak a színezet elvesztésére, mint más típusok. Azt viszont fontos megemlíteni, hogy ehhez a ragasztási módhoz magasabb hőmérséklet szükséges, amit a kézi használat során nem mindig egyszerű elérni.
Ha bármilyen kérdésed felmerülne, tedd fel nekünk elérhetőségeinken!