STRETCHFÓLIA VAGY ZSUGORFÓLIA?
Sokan használják a stretchfólia és zsugorfólia kifejezéseket szinonímaként, pedig meglehetősen nagy a különbség.
„Végülis, ha mindkettő műanyagból készült – mennyiben különbözhetnek egymástól?”
Az alábbiakban összeszedtünk pár lényegi különbséget a stretchfólia és a zsugorfólia vonatkozásában:
Mi is az a stretchfólia?
A stretchfólia vékony, nyújtható, általában polietilénből készült műanyag fólia, amelyet leginkább a raklapon lévő áruk rögzítésére és azok szállítása során történő stabilizálására, védelmére használnak. Amikor a stretchfóliát a raklap köré tekerjük, a fólia megfeszül, ami lehetővé teszi, hogy akár 300%-kal is megnyúljon. A feszítés által generált összehúzó erőnek hála, egy stabil, megfelelően rögzített raklapot kapunk, ami már alkalmas a szállításra.
A stretchfólia típusai:
A stretchfóliának két fő típusa létezik: a kézi stretchfólia és a gépi stretchfólia.
Kézi stretchfólia
A kézi stretchfóliát kifejezetten kézi felhordásra tervezték, ezért általában kisebb mennyiségű csomagolási feladatok elvégzése során használják, de természetesen nem kizárt a raklapos áruk csomagolásánál történő alkalmazása sem.
Gépi stretchfólia
A gépi stretchfólia olyan fólia, amelyet kifejezetten raklapcsomagoló géppel való felhordásra terveztek, és jellemzően nagyobb mennyiségű csomagolási műveleteknél használják. A gépi stretchfólia néhány gyakori típusa:
- Fújt stretchfólia – fúvott extrudálási eljárással készül. Ebben a folyamatban a felforrósított gyantát buborékokba fújják. A buborékot ezután lapokká alakítják, amelyeket hengerelnek, és egy magcsőre helyeznek.
- Öntött stretchfólia – öntött extrudálási eljárással készül. Ebben az eljárásban a felmelegített gyantát egy hűtött hengersoron keresztül vezetik át, amely azután további eljárásoknak köszönhetően megszilárdítja a fóliát
Mi az a zsugorfólia?
A zsugorfólia ezzel szemben egy műanyag fólia, amelyet általában magának a terméknek a csomagolására használnak (például játékok, DVD-k, friss termékek, fagyasztott élelmiszerek stb.), nem pedig áruk csomagolására. Hő alkalmazásakor a műanyag összezsugorodik, hogy illeszkedjen a csomagoláshoz, így szoros, védőfóliát hoz létre.
A zsugorfóliák típusai
A zsugorfóliák vonatkozásában két általános típust különböztetünk meg:
- Poliolefin – gyakorlatilag szagmentes, kiváló tisztaságú anyag, ennek köszönhetően teljesen átlátszó. Vékonyabb anyaga miatt különösen jó megoldás nagy mennyiségű fóliafelhasználás esetén.
- Polietilén – alacsonyabb átláthatóság jellemzi, de vastagabb anyaga miatt tartósabb. A polietilén a hideg levegővel kölcsönhatásába lépve megfeszül a csomagolási folyamat utolsó szakaszában, ezáltal kiváló védelmet biztosítva a szállított termékek számára.
- PVC - víztiszta, teljesen áttetsző, magas fényű csomagolóanyag, amelyet zsugorítással, vagy akár zsugorítás nélkül is alkalmazhatunk termékcsomagolásra.
Milyen típusú eszközöket használnak a gépi stretchfólia felhordásához?
Forgótányéros raklapfóliázó gép (rámpával)
A forgótányéros raklapfóliázó gépek motoros, forgó platformmal készülnek és jó megoldást jelentenek az alacsony és közepes méretű termékek csomagolása esetén (20-40 rakat/óra). Ezeket a gépeket teljesen automatikus vagy félautomata módban is lehet használni.
SIAT OneWrap Raklapfóliázó gép
Patkó alakú, forgótányéros raklapfóliázó gép
Lényegben ugyanolyan paraméterekkel rendelkezik, mint a rámpával felszerelt raklapfóliázó gép annyi különbséggel, hogy itt kényelmi szempontból patkó alakú a forgótányér, ami megkönnyíti a raklapos áruk felhelyezését a forgótányérra.
Körpályás, vízszintes raklapfóliázó gép
A körpályás vízszintes fóliázógépek függőleges forgógyűrűt használnak, így a hosszabb, szélesebb termékek csomagolását nagyban megkönnyítik. Például fűrészáru, ajtók, ablakok, csövek és textíliák becsomagolására.
Neleo körpályás csomagológépek
Robot raklapfólázó gép
Kis helyigényű, fix csomagolási pontot nem igénylő, a raktár bármelyik pontján bevethető csomagolási feladatokra alkalmas stretchfóiázó gép.
Milyen típusú eszközöket használnak a zsugorfólia felhordásához?
Egylépéses rendszerek:
A hegesztés és zsugorítás is egy művelettel, ugyanabban a kamrában történik. Maximum teljesítmény percenként 6-8 csomag.
Kétlépéses rendszerek:
Hegesztés és zsugorítás egymást követő művelettel történik. Maximum teljesítmény 18-20 csomag illetve termék
Automata rendszerek:
Nagyüzemi termékcsomagolásban alkalmazzák. Speciális igényre előállított rendszerek az egyedi csomagolási igények szerint.
Zsugorpisztoly:
Biztonságos és megbízható megoldás a termékek, vagy raklapok kézi zsugorfóliázásához.
Mik a Stretchfólia előnyei?
Csökkentett szállítási károk – A szállított áruk sok nem várt eseménynek lehetnek kitéve, amelyek károsíthatják őket. A stretchfólia célja, hogy csökkentse ezeket a veszélyeket, mivel a rakományokat szorosan össze tudja tartani a raklapon, így azok nem mozdulnak el szállítás közben.
Védelem – A stretchfólia emellett megvédi az árukat a környezeti behatásoktól, például szennyeződésektől, portól és nedvességtől.
Fenntarthatóság – Legtöbb stretchfólia papírcsévéje újrahasznosítható.
Költséghatékony – összehasonlítva más csomagolási módszerekkel a stretchfólia költséghatékony alternatíva lehet.
Sokoldalú – a stertchfóliák rugalmassága lehetővé teszik a furcsa alakú vagy nehezen egymásra rakható termékek becsomagolását.
Milyen előnyei vannak a zsugorfóliának?
Termékvédelem – A zsugorfólia távol tartja a szennyeződéseket, például a port és a nedvességet.
Csomagolás felbontás elleni védelem – A termék bármilyen manipulációja azonnal észrevehető lesz.
Márkaépítés – Sok zsugorfóliára egyedi nyomtatást lehet készíteni úgy, hogy a vállalkozás márkajelzését is tartalmazza.
Meghosszabbítja az eltarthatóságot – A zsugorfólia meghosszabbíthatja a friss termékek eltarthatóságát azáltal, hogy megőrzi és megakadályozza a romlásukat.
Melyikre van szükségem?
Az, hogy zsugorfóliára vagy stretchfóliára van szüksége, valójában a csomagolt termékek típusától függ. Ha nem biztos abban, hogy milyen típusú fóliára van szüksége, érdemes felkeresni egy csomagolási szakértőt, aki megvizsgálja a csomagolási műveletet, és segít meghatározni az alkalmazáshoz megfelelő fóliát.
Segítségre van szüksége a megfelelő csomagolási megoldás megtalálásához?
Lépjen velünk kapcsolatba az alábbi elérhetőségeinken:
weblapunk: www.mupack.hu; Írjon nekünk: mupack@mupack.hu; Keressen minket telefonon: +36-1/206-1884